Переваги флексодруку
Матеріал, на якому відбувається друк, контактує безпосередньо з друкарською формою, закріпленою на формному циліндрі. Завдяки використанню високоеластичних форм і мінімальному тиску у зоні друкарського контакту можливе друкування на різних матеріалах — папері, картоні, гофрокартоні, різних плівках, металізованій фользі, комбінованих матеріалах: самоклейний папір, термопапір, плівка.
Розвиток флексодруку викликаний тим, що для підприємств зараз дуже важлива високоякісна етикетка, а також захист від контрафактної продукції. В останні роки на ринку пакувальної продукції все сильніше стала проявлятися тенденція скорочення тиражів, а друкування невеликих замовлень на широкорулонних машинах виявилася економічно невигідною — і виробникам обладнання довелося терміново шукати вихід зі складної ситуації. Саме тому спочатку ряд фірм стали випускати нові моделі машин зі збільшеною шириною друкування. Це дозволило, при збереженні всіх переваг вузькорулонних машин (наявність окремих секцій, що міняються, відносно невеликий розмір), брати у друкування невеликі замовлення гнучких пакувань. Слідом за цим з'явилися спеціалізовані машини, створені, у першу чергу, для друкування на плівках. Також розвивалися і машини, призначені для друкування на картонному упакуванні. В останні кілька років частка сегмента універсальних машин на ринку постійно збільшується, але разом з тим основна частка придбаних машин для вузькорулонного друкування поки що припадає на виробництво наклейок і самоклейних етикеток.
Вузькорулонне обладнання зазвичай включає не менш чотирьох флексографічних секцій, найчастіше від шістьох до восьми. Особливий попит мають і комбіновані друкарські машини, об'єднавчі секції, призначені для декількох типів друкування. Крім перерахованого вище, машини для вузькорулонного флексографічного друку можна умовно розподілити на машини початкового, середнього та високого рівня.
- Початковий рівень відрізняється малими габаритами, флексомашини зазвичай складаються з однієї-трьох секцій і використовують рулони з шириною друкування до 180 мм. Такі машини використовуються для друкування нескладних замовлень, друкування на скотчі, на оболонках для різної ковбасної продукції та ін.
- Середній рівень застосовують при випуску повнокольорового друкування, 4-5-кольорового друкування етикеток або пакувань та володіють широким рядом додаткових можливостей.
- Вищий рівень, крім перерахованих вище особливостей, машини цього рівня володіють великим ступенем автоматизації та поставляються з рядом пристосувань, які підвищують ефективність роботи.
Модулі для машин флексографічного друку
- Тиснення фольгою. Він застосовується для тиснення фольгою, і його можна назвати другим за популярністю способом облагороджування відтиснення після лакування. Тиснення фольгою буває двох типів — гаряче та холодне. Холодне тиснення було розроблено не так давно. При використанні цієї технології у друкованій секції на поверхню штампу, у ролі якого виступає звичайна флексографічна форма, наноситься клей УФ-затвердіння. Після цього до матеріалу накочується фольга, яка прилипає до клею.
- Коронної обробки. Модуль коронної обробки необхідний для підвищення рівня активації полімерних плівок і фольги, щоб забезпечити хорошу адгезію фарби (властивість фарби прилипати до підстави при висиханні). Самоклейні плівки зазвичай поставляються з акриловим покриттям і для них додаткова коронна обробка не потрібна.
- Перевороту полотна, застосовується при друкуванні на зворотній стороні або друкуванні на клейовому шарі. Перші дві операції застосовуються на машинах, що працюють, в основному, з плівками та картонним пакуванням, другий спосіб застосовується при роботі з самоклейними матеріалами.
- Ламінації. Ламінування що випускається на вузькорулонних машинах, продукції зараз вже не так популярне, як раніше. У більшості випадків достатньо нанести шар УФ-лаку, щоб отримати необхідний глянець.
- Модуль з технологіями друкування Multi-Layer. Цей модуль створений для виробництва багатошарових етикеток, що дозволяють помістити більше інформації про товар без збільшення геометричних розмірів етикетки.
- Буклетний модуль. Він дозволяє друкувати багатосторінкові, буклетні етикетки.
- Модуль для RFID-етикеток. У зв'язку зі швидким розвитком і застосуванням RFID-технології набирають популярність. Призначений для нанесення антен з мікрочипами на етикетки.
- Модуль контролю друкування. Зазвичай система відеоконтролю складається з відеокамери, блоку керування, сенсора та монітора. Також розроблені й спеціальні системи контролю дефектів друкування. У пам'ять такої системи заноситься контрольний відбиток, і під час друкування відбувається сканування зображення та порівняння його з контрольним. У цей модуль може входити верифікатор штрих-кодів.
- Комп'ютерні системи контролю. Подібні системи можуть виконувати безліч різноманітних функцій. Наприклад, ведення статистики роботи: тривалість друкування, довжина тиражу, кількість зупинок та ін., контроль натискання та подачі фарби, система дистанційного контролю та діагностики, збереження всіх параметрів роботи машини з можливістю повторного використання та ін.
- Модуль системи швидкої зміни замовлення. Подібна система стала неодмінною приналежністю більшості сучасних машин. Завдання такої системи полягає в одному — зменшити час переходу з одного замовлення на інше.
Основні переваги флексодруку
Крім застосування різних модулів, сама технологія флексографічного друку постійно удосконалюється, в ній починають застосовуватися УФ-флексографія, полімерні форми, виготовлені цифровим способом, комбінація флексографії з цифровою та трафаретною печаткою, збільшується кількість кольорів. Все частіше можливості флексографічного друку застосовуються для боротьби з підробленою продукцією. Ця тенденція проявила себе у появі модуля для виробництва RFID-етикеток.
Основні переваги друкування з використанням вузькорулонних машин флексографічного друкування:
- На вузькорулонні машини можна встановлювати додаткові модулі для нумерації, трафаретного або офсетного друкування, що дозволяє проводити захищену від підробок продукцію.
- Машини для флексографічного друкування можна вбудовувати у лінію з різними обробними пристроями: модулями вирубки/висікання, видалення облоя (для самоклейних етикеток), гарячого тиснення, ламінування, УФ-лакування, розрізання на листи та вузькі рулони. Це дозволяє зосередити весь технологічний цикл в одному компактному блоці, заправляти на вході рулон матеріалу та отримувати на виході готові етикетки.
- Широкий спектр матеріалів, на яких можна проводити друкування: самоклейні матеріали, папір та картон (крейдований, зі спеціальним покриттям, ламінований), металева фольга, полімерні плівки будь-яких типу та товщини, можливість друкування на матеріалах з грубою фактурою — таких як, наприклад, тканина.
- Максимальне використання площі матеріалу, що запечатується, можливість отримання «безперервного» зображення, без розривів і холостого ходу, що дозволяє у значній мірі економити матеріал і збільшити продуктивність.
- Можливість використання спиртових та водорозчинних фарб, необхідних при виготовленні упакування для харчових продуктів; простіший пристрій етикетувальних машин для роботи з самоклейною етикеткою у рулонах.
- Можливість друкування невеликих тиражів продукції. Гнучкість виробництва, швидка перебудова виробництва при переході на друкування нового замовлення.