Контрольно-касовий апарат
Контрольно-касовий апарат — це пристрій, що фіксує торгові операції.
Контрольно-касовий апарат — завершена сукупність пристроїв або систем (з відносно складною внутрішньою структурою) для виконання якоїсь функції. Під терміном «Контрольно-касовий апарат» розуміють: сукупність механізмів (механічних, електричних, електронних) в єдиному закінченому конструктивному виконанні, що виконують функції контролю та фіксування операцій з продажу товарів та надання послуг.
Контрольно-касові апарати бувають фіскальні (застосовуються у країнах, де діє фіскальне законодавство) та не фіскальні. Фіскальні касові апарати відрізняються від не фіскальних наявністю фіскальної пам'яті — спеціального носія інформації, дані з якого не можна видалити, а також іншими особливостями конструкції, описаними місцевим фіскальним законодавством. У фіскальній пам'яті накопичуються дані про операції, які скоєні за допомогою даного касового апарату.
Контрольно-касові апарати використовується при розрахунках за продані товари та виконані послуги.
Використання контрольно-касових апаратів регулює Закон України «Про використання контрольно-касових апаратів та товарно-касових книг при розрахунку зі споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» підприємства, установи та організації різних форм власності та громадяни — суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахунок зі споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг за готівку, зобов'язані:
- проводити розрахунки зі споживачами через зареєстровані електронні контрольно-касові апарати;
- обов'язково видавати споживачеві чек;
- вести журнал використання електронного контрольно-касового апарату, складати звіти з операцій, що здійснюються на даному апараті;
- забезпечувати зберігання зазначених документів протягом терміну, встановленого чинним законодавством;
- подавати до державних податкових інспекцій звітність, пов'язану із застосуванням електронних контрольно-касових апаратів, не пізніше 15 числа наступного місяця. У випадки допущення порушень, відповідальність за які передбачена статтею 6 цього Закону, звітність подається державним податковим інспекціям за місцем виявлення правопорушення;
- реалізовувати товари, надавати послуги за наявності цінника на товарі (прейскуранта на послугу, яка надається). При відсутності або при неможливості використовувати електронний контрольно-касовий апарат суб'єктам підприємницької діяльності тимчасово дозволяється здійснювати розрахунки зі споживачами з використанням товарно-касової книги, форма, порядок ведення та реєстрації якої затверджуються Міністерством фінансів України та Міністерством статистики України.
Класифікація контрольно-касових апаратів Відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у редакції від 1 червня 2000 року № 1776 III касові апарати, зокрема, бувають таких видів:
- електронний контрольно-касовий апарат (ЕККА);
- комп'ютерна касова система (ККС);
- електронний контрольно-касовий реєстратор (ЕККР), який є складовою частиною комп'ютерних-касових систем. ЕККР часто називають: фіскальний принтер.