IP ступень захисту

IP код система кодифікації, що застосовується для позначення ступенів захисту, які забезпечуються оболонкою, від доступу до небезпечних частин, попадання зовнішніх твердих предметів, води, а також для надання додаткової інформації, пов'язаної з таким захистом. Це державний стандарт України «Ступені захисту, що забезпечуються оболонками. Код IP». Degrees of protection provided by enclosures — IP Code.

IP код 

По цьому кодуванні можна легко оцінити можливості експлуатації обладнання у різних умовах, IP-коди описують ступінь захисту обладнання.

IP код визначається по Держстандарту 14254-96 «Ступені захисту, що забезпечуються оболонками» та дає уявлення про виконання обладнання. Держстандарту 14254-96 є заміною Держстандарту 4254-80 та у документації на старе обладнання посилання даються на Держстандарт 1980 р. Істотних відмінностей між ними немає.

У даний час на Держстандарт 14254-96 є посилання у більш ніж в 60 різних Держстандартах і безлічі нормативних документах, що відносяться до пожежо- та вибухонебезпечності промислового обладнання.

Ступінь захисту від пилу

Держстандарт 14254-96, (МЕК 529-89) це міждержавний стандарт. Цей стандарт є автентичним текстом міжнародного стандарту МЕК 529: 1989 «Ступені захисту, що забезпечуються оболонками (Код IP)», за винятком деяких пунктів та додавання додаткових вимог. Повна назва: «Ступені захисту, що забезпечуються оболонками. Код IP »(англ. Degrees of protection provided by enclosures IP Code).

Ступінь захисту від води

У код IP-XY, крім абревіатури, можуть входити чотири символи. Перший (X) і другий (Y) символи це цифри, що характеризують можливість проникнення в обладнання зовнішніх твердих предметів і захист від рідини. Третій та четвертий символи букви, що дають допоміжну інформацію. Третій та четвертий символи є додатковими та використовуються для спеціального обладнання. Перший елемент коду (X) є цифрою та показує, від якого за розмірами твердого тіла передбачений захист приладу. Перший елемент має сім різних значень.

Розшифрування кодів IP

Ступінь захисту

Захист від твердих тіл

Захист від вологи

0

Захист відсутній, «0» означає, що для обладнання не передбачається ніякого захисту від проникнення до небезпечних частин для людини і відсутній захист обладнання від пошкодження (IP-0Y).

Захист відсутній. Цифра «0», означає відсутність захисту від попадання води у будь-якому напрямку.

1

Захист від тіл Ø> 50 мм «1» предмети діаметром понад 50 мм не зможуть зашкодити обладнанню, людина не зможе просунути руку у небезпечну зону без відкриття корпусу або демонтажу обладнання (IP-1Y).

Захист від крапель води, падаючих вертикально. Цифра «1» говорить про те, що корпус може захистити від вертикального впливу з малою інтенсивністю. Простіше кажучи, захист забезпечується при падінні крапель.

2

Захист від тіл Ø> 12 мм. Цифра «2» вказує на те, що обладнання захищене від попадання в нього частинок діаметром понад 12,5 мм. Будь-яка частина тіла людини, наприклад палець ні за яких умов не зможе виявитися в небезпечній зоні (IP-2Y).

Захист від крапель води, падаючих під кутом 15° стосовно вертикальної площини. Цифра «2» означає, що захист забезпечується при взаємодії з малою інтенсивністю під кутом не більше 15°, захист від впливу дрібного дощу. Цей ступінь захисту досить умовний і  обладнання, виконані за ступенями захисту 1 і 2, для роботи на вулиці не застосовуються.

3

Захист від тіл Ø> 2,5 мм. «3» обладнання захищене від попадання сторонніх предметів діаметром понад 2,5 мм, і у це обладнання не можна проникнути без спеціального інструменту (IP-3Y).

Захист від дощу, що падає під кутом 60° стосовно вертикальної площини. Цифра «3» говорить про те, що обладнання захищене від впливу води у вигляді звичайного дощу.

4

Захист від тіл Ø> 1 мм. «4» частинки понад 1 мм не можуть потрапити на робочі органи обладнання (IP-4Y).

Захист від бризок води, потрапляють на оболонку з довільного напрямку. Цифра «4» дозволяє стверджувати, що рідина не потрапить всередину приладу навіть при суцільному оббризкуванні.

5

Проникнення пилу не призводить до порушення працездатності виробу (системи). «5» обладнання з захистом від пилу і з захистом від будь-якого механічного втручання (IP-5Y).

Захист від струменя води, що викидається з довільного напрямку. Струмінь води, що б'є з сопла зі швидкістю 12.5 л/хв., по об'єкту у всіх напрямках не зробить ніякого несприятливого впливу. Цифра «5» вказує на те, що обладнання буде нормально функціонувати при впливі на нього струменю рідини.

6

Проникнення пилу повністю виключається, «6» обладнання виконано пилонепроникним (IP-6Y).

Захист від сильного струменя води, що викидається з довільного напрямку. Струмінь води, що б'є з сопла зі швидкістю 100 л/хв., по об'єкту у всіх напрямках не зробить ніякого несприятливого впливу. Цифра «6» означає, що захист забезпечує роботу навіть при сильному впливі струменя рідини.

7

Не передбачено

Захист від тимчасового затоплення. Якщо корпус занурений у воду на глибину від 0.15 до 1 м протягом 30 хв., вода у кількостях, шкідливих для внутрішніх пристроїв, не повинна проникати всередину. Цифра «7» показує, що обладнання розраховане на тимчасове нетривалий занурення у хімічно агресивну рідину.

8

Не передбачено

Захист від проникнення води при зануренні на глибину, яка визначається виробником. Цифра «8» характеризує вищий ступінь захисту обладнання. Прилад, виконаний з цим ступенем захисту, може витримувати тривале занурення. Як правило, якщо обладнання має захист від проникнення води, воно також має захист від проникнення у нього пилу.

9

Не передбачено

Особливий захист, визначається виробником

Ступінь захисту важливо знати при виборі обладнання: терміналів збору даних, сканерів штрих-коду, камер відеоспостереження, кранових ваг, товарних ваг, торгових ваг, датчиків ваги, вагових терміналів, ваг для зважування тварин та ін.

Задати питання

Що ще почитати по темі

Telegram Vostok.UA Viber Vostok.UA