Radio Frequency Identification (RFID)
RFID — Radio Frequency Identification — радіочастотна ідентифікація.
RFID технології постійно вдосконалюються. Радіочастотна технологія ідентифікації не вимагає контакту або прямої видимості між міткою та зчитувачем, що дозволяє одночасно зчитувати кілька міток, які у даний момент знаходяться у радіусі дії антени. Мітки RFID можуть використовуватися навіть в агресивному середовищі. При цьому, RFID-мітки можуть читатися через бруд, фарбу, пар, воду, пластмасу, деревину. Для керування інформацією важливо, що RFID-мітки практично неможливо підробити! Інформація, що зберігається на радіочастотній мітці, може бути засекречена та захищена паролем.
RFID-система складається з пристрою, що зчитує (зчитувач, рідер або інтеррогатор) та транспондера (він же RFID-мітка, іноді також застосовується термін RFID-тег).
За дальності зчитування RFID-системи можна поділити на системи:
- ближньої ідентифікації (зчитування проводиться на відстані до 20 см);
- середньої ідентифікації (від 20 см до 5 м);
- дальньої ідентифікації (від 5 м до 100 м).
Більшість RFID-міток складається з трьох основних частин. Перша — інтегральна схема (ІС) для зберігання та обробки інформації, модулювання та демодулювання радіочастотного (RF) сигналу й деяких інших функцій. Друга — антена для приймання та передачі сигналу. Третя — носій мітки: етикетка, бірка, пластиковий або гумовий корпус.
Основними сферами застосування технології RFID є системи контролю доступу, громадський транспорт, системи обліку робочого часу, різні квиткові системи. У даний час активно розвивається застосування RFID-технології у ритейлі. Інформація, що зберігається на безконтактній карті, надійно захищена, її практично неможливо скопіювати або підробити.
У технології RFID операції здійснюються безконтактно. З RFID карти або зчитується певна інформація — наприклад, унікальний номер, або інформація на самій карті переписується, наприклад, при оплаті по карті на ній зменшується залишок. Технологія RFID дозволяє здійснювати операції з високим ступенем захищеності.
На сьогодні у бізнесі застосовується ряд радіочастотних технологій, які забезпечують краще відстеження транспорту, транспортної тари, пакувань товарів та матеріальних цінностей. До найбільш розповсюджених відносяться наступні:
- НЧ (низька частота);
- ВЧ (висока частота);
- УВЧ (ультрависока частота);
- визначення місця розташування за допомогою Wi-Fi;
- NFC (комунікація ближнього поля);
- надширокосмуговий зв'язок (UWB).
Частотні характеристики визначають найбільш відповідні області застосування кожної технології. Наприклад, технологія NFC стала фактичним стандартом для продажу квитків та проведення платежів, бо характеризується невеликим радіусом зчитування та використанням надійних протоколів платежів. А великий радіус зчитування та низька вартість мітки в УВЧ-діапазоні ідеально підходять для відстеження запасів, ланцюжки поставок та операцій з управління активами.