Як захистити дані: навіщо потрібний VPN
Зазвичай користувачі використовують віртуальні приватні мережі, щоб обійти цензуру в Інтернеті та отримати доступ до сайтів, заблокованих на території конкретної країни. Однак VPN-додатки також мають властивість антивірусу користувачів від стеження, трекінгових критеріїв і навіть хакерських атак, які засновані на експлуатації IP-адреси. Кому і навіщо може стати в нагоді VPN
Коди та шифри
Для початку, давайте розберемося, що таке VPN. Як визначає VPN компанія ExpressVPN, це захищений тунель між гаджетом, який належить конкретному користувачеві, та Інтернетом.
Якісна VPN-додаток змінює розташування користувача, приховує IP-адресу (адже саме за цим параметром ми відстежуємо більшість параметрів відстеження). Допустимо, перебуваючи в Парижі, ви включаєте VPN-сервіс з локацією в Нью-Йорку, а сайти, на які ви заходите, визначаєте як мешканця США. Відповідно, неможливо відстежувати ваші дії в мережі. Хороше шифрування не дозволить стороннім особам отримати доступ до вашого трафіку, ніж забезпечити конфіденційність в Інтернеті.
В сети, как в ловушке
У мережі, як у пастці
Пам'ятайте про почуття, яке ви вперше опинилися в мережі (якщо, звичайно, ви стали щасливими власниками Інтернету)? Весь світ як на долоні. У соцмережах можна знайти друзів дитинства. Книги, фільми, здібності. Інформація на будь-який смак. Можна побудувати свій бізнес, створювати онлайн-майданчики на базі шаблонів, навіть не володіючи навичками програмування. Словом, немає межі досконалості.
Мали роки, і тепер кожен з нас знає, що Інтернет – не найбезпечніше місце. У соцмережах є ризик познайомитись із кібербулерами. Інтернет-магазини можуть порівнювати з атаками роботів. Інформація, яку підтримують користувачі, випливає з історичного пошуку. Таким чином, ви знаходите лише те, що шукає. Практично на кожному сайті з'являється реклама, що таргетує. Кому і навіщо потрібно стежити за вашою онлайн-активністю? JavaScript. Ці вкраплення призвели до виявлення мети – вся інформація про нашу несподіванку, історію огляду, є так званою цифровою особистістю. Ці відомості потрібні, щоб зрозуміти, які звички має користувач, що він шукає, чого чекає. Це незамінна інформація для маркетологів, які надають дані та надають користувачеві таргетовану рекламу або факти, що базуються на його перевагах.
Перевірити, кому і що відомо про вашу активність у мережі, нескладно.
- Для початку впровадження інструментів панелі у Google Chrome. Перегляньте, які програми відображаються в розширеному списку. Чи немає серед них підозрілих додатків або ПЗ, які ви вперше бачите?
- Зайдіть в “Пуск”, виберіть “Панель управління”, далі – «Програми та компоненти». Якщо ви знайдете в списку невідомі програми, перевірте в пошуковій системі, чи не відноситься таке програмне забезпечення до категорії трекерів. Ctrl, Shift та Esc. Перед вами постають «диспетчерські завдання». Натисніть на вкладку «Процеси», відсортуйте весь список на ім'я користувача. Якщо ви покажете “Мережеві служби”, “Локальні служби”, “Систему” або невеликий логін, отже, за вами ніхто не стежить. Якщо крім традиційних сервісів згадуються інші процеси, також варто звернутися до пошукової системи, щоб зрозуміти, що це таке і яка ви від них користуєтеся.
Як перестати турбуватися про захист даних?
Постійний моніторинг онлайн-активності та функціонування програм необхідний. Але якщо ви щоразу вмикаєте VPN, коли виходите в мережу, то ви забезпечуєте власну конфіденційність. Особливо це важливо робити, якщо ви приєднуєтеся до громадського Wi-Fi, адже роутери в публічних місцях дуже вразливі для хакерів. Так, серед кіберзлочинців поширена думка, що найпростіше зламати саме маршрутизатор, оскільки інструменти для злому можна придбати за два-три долари у темному вебі. Та й користуватися таким програмним забезпеченням досить легко. Тому, щоб не втратити доступ до облікових записів, персональних даних і не постраждати в результаті витоку інформації, краще заздалегідь продумати, які правила кібербезпеки ви вже дотримуєтеся, а які плануєте впровадити.