Штрихкодування на виробництві
На виробничих підприємствах часто зустрічаються проблеми з пересортицею сировини та деталей, відсутністю контролю партій продукції, що купується та випускається.
Не те привезли, не так зібрали, пересорт, вийшло з ладу, стан робіт, факт виготовлення деталі або вузла — за допомогою відстеження деталей по штрих-кодах можна вирішити більшість цих проблем. Ступінь деталізації (глибини) відстеження визначається для кожного підприємства індивідуально. У першу чергу ідентифікація по штрих-кодах значно знижує «людський фактор», а швидкість роботи підприємства та виконання робіт зростає.
Менше помилок — більше швидкість. При впровадженні штрихового кодування як мінімум, гарантовано, можна прибрати помилки ручного введення даних та помилки багаторазового переписування даних по журналах або електронних таблицях.
Штрихкодування на виробництві може використовуватися дуже широко. Крім звичного нанесення штрихового коду на товари для ідентифікації продукції, штрихове кодування може застосовуватися з метою:
- товарно-матеріальних цінностей (партії та серії);
- автоматизації ідентифікації документів;
- пропусків співробітників;
- посадових карт;
- місць зберігання (осередковий облік),
- карт виробничих операцій;
- серійних номерів виробів;
- карток у бібліотеках;
- виробничої та транспортної тари;
- ідентифікація майна (основних фондів) та ін.
Ідентифікація документів
Штриховий код на документах дозволяє автоматизувати документообіг, спростити пошук документів у базі, а також відстеження їх руху та автоматизувати формування на підставі іншої документації.
Застосування штрихових кодів та сканерів дозволяє зменшити кількість ручних операцій, значно скоротити час на обробку документів та, природно, кількість помилок.
В ідеалі, співробітники підприємства не повинні спілкуватися усно по виробничих завданнях, а всі процеси відбуваються «на підставі»: на підставі плану на виробництво у цех роздруковуються завдання на виробництво (прикладом може служити використання кухонного принтера у ресторані), як тільки співробітник виробництва отримав завдання, прочитав та зрозумів його — він сканує штриховий код і керівник бачить, що завдання прийняте у виробництво.
Скануючи штриховий код завдання, співробітник ініціює пов'язані процеси, наприклад, зважування сировини (акт зважування), отримання комплектуючих (вимога на склад комплектуючих).
Таким чином формується дерево документів, і можна відстежити етапи виробництва замовлення.
Пропуск співробітника
У даний час для ідентифікації співробітників на прохідних використовується декілька технологій — RFID, магнітна смуга та штрих-коди. У кожної з цих технологій є переваги та недоліки. Перевагою штрих-кодової технології є ціна: сканери штрих-кодів значно дешевше RFID-зчитувачів.
Вхід в облікову програму за допомогою пропуску співробітника.
Також використання пропуску зі штрих-кодом зручно у разі, якщо одним робочим місцем обліку користуються кілька співробітників.
Наприклад, бригада складальників замовлення отримує завдання на одному ПК: кожен співробітник зчитує свій пропуск та отримує роздрук з індивідуальним завданням. Ще приклад колективної роботи на одному ПК з нашої практики — лабораторія. При виконанні лабораторних аналізів співробітники працюють з різним обладнанням, потім у міру виконання вносять дані на загальному ПК «Оператор лабораторії». Лаборант сканує свою персональну карту та бланк аналізу. Таким чином формується персональний ланцюжок документів та електронні журнали. Автоматизація лабораторії на базі штрихових кодів дозволяє істотно заощадити час та спростити ведення журналів та документообіг.
Посадові карти
Один співробітник може виконувати кілька функціональних обов'язків різних посад. Крім того, один працівник може підміняти іншого на час відсутності останнього через хворобу або відпустку. Для ідентифікації співробітника у системі та вибору ролі (інтерфейсу програми) використовуються посадові карти зі штрих-кодом. На наших проектах автоматизації підприємств посадові карти успішно застосовувалися як на новостворюваних підприємствах, де тільки налагоджуються бізнес-процеси, так і на підприємствах зі сформованими бізнес-процесами. Для новостворених підприємств застосування посадових карт для роботи з програмою та інтерфейсом є життєво необхідною опцією, бо дозволяє уникнути багатьох проблем зростання. Співробітник, який працює на кількох посадах (норма для нових підприємств), навчивши колегу, передає йому посадову картку та посадові інструкції. Опція посадових карт дозволяє налагодити автоматизовані робочі місця (АРМи) на ПК керівника дільниці, а потім розподілити їх між операторами.
Місця зберігання
Маркування місць зберігання бірками зі штриховими кодами дозволяє автоматизувати формування документів про розміщення, зборі замовлень, а також інвентаризації на складах. Розміщується продукція «закріплюється» за місцями зберігання. Робиться це дуже просто та швидко: комірник сканує штриховий код на продукції або її упакуванні, потім — код місця зберігання. У системі обліку зберігається інформація про розміщення продукції. При формуванні завдання на збір замовлення співробітник отримує завдання вже з зазначенням місць зберігання.
Карта операцій
При повторюваних діях дуже зручно використовувати штриховий код операції. Командний штриховий код може розташовуватися не тільки на карті. Він може друкуватися у виробничому завданні, знаходитися поруч з обладнанням, на стенді, тарі, верстаті. У цьому випадку співробітникові не потрібно перемикатися з процесу сканування на роботу на клавіатурі. Операції можуть бути будь-якими: тара, провести документ, зберегти документ, друк етикетки, друк документа, а також відкрити ворота. Нижче показані фотографії як за допомогою штрихового коду операції вирішилась проблема виходу з ладу обладнання — вагових терміналів.
Часте натискання на кнопку «тара» призводило до продавлювання клавіатури ваг. При цьому, оператор використовував сканер для обліку продукції. Фахівці ТОВ «Восток» додали код операції «тара» і все налагодилося! Працівникові не потрібно виконувати зайві рухи, він все робить сканером штрихових кодів. Безконтактне тарування ваг вирішило проблему виходу їх з ладу.
Код операції для управління ваговимірювальним обладнанням. Кількість зважувань на підприємствах велике, часте натискання на кнопку «тара» призводить до виходу з ладу клавіатури ваг та навіть самого вагопроцесора.
За допомогою командного штрихового коду керувати функцією «тара» можна безконтактним способом.
Серійні номери
Серійні номери на виробництві дозволяють відстежувати практично весь цикл виробу, починаючи від планування запуску його у виробництво до гарантії та сервісного обслуговування, а у деяких випадках — навіть утилізації. Застосування серійних номерів відрізняється особливостями, у цій області знаходять застосування як лінійні 1D-коди, так і 2D-коди друкованого або прямого маркування. У деяких випадках можливе тільки 2D-маркування: електронних компонентів, дрібних деталей, пряме маркування (DPM) ударним або лазерним нанесенням. Для зчитування прямого маркування використовуються спеціальні DPM 2D-сканери.
Для зчитування прямого маркування використовуються спеціальні DPM 2D-сканери.
Картотеки
Маркування етикетками зі штриховими кодами картотек дозволяє здійснити автоматизацію роботи з картами та забезпечити плавний перехід від паперових документів до електронних.
Виробнича та транспортна тара
Маркування виробничої та транспортної тари штриховими кодами дає можливість автоматизувати облік обороту тари. Крім того, вона дозволяє ідентифікувати замовлені товари, що переміщуються у цій тарі, обчислювати вагу тари при визначенні маси продукції.
Для маркування палет використовується широкоформатний та високопродуктивний принтер етикеток. Принтер інтегрується в облікову систему підприємства, яка дозволяє маркувати кожну палету унікальною збірною етикеткою, що містить всі дані про зібраний на палеті вантаж.
На додаток до штрих-коду для автоматизації ідентифікації тари застосовуються RFID-мітки.
Інвентаризація майна
Маркування майна та об'єктів основних фондів номерами зі штриховими кодами дозволяє автоматизувати збір даних про майно за допомогою терміналів збору даних та спеціалізованого програмного забезпечення.
Стандарти штрихових кодів
Стандартизацією та присвоєнням штрихових кодів займається організація GS1. Це міжнародна організація, яка присвоює кодування за міжнародними стандартами: GTIN — міжнародний код товару, SSCC — ідентифікація у постачальницьких та транспортних процесах, GDTI — ID типу документа, GIAI — для ідентифікації майна.