Як вибрати стабілізатор напруги?

Як вибрати стабілізатор напруги?

Напруга в електричних мережах, у силу тих чи інших причин,  може відхилятися у досить широкому діапазоні. У результаті електрообладнання працює не так як потрібно, перебуваючи у критичних умовах, рано чи пізно виходить з ладу.

Стабілізатор призначений для регулювання напруги, захисту обладнання від стрибків напруги, згладжування імпульсних перешкод.

Стабілізатор можна встановлювати для стабілізації напруги, як окремо взятого обладнання, так і всього об'єкту в цілому. Це залежить від конкретних вимог та можливостей. Можна комбінувати захист — для захисту всього об'єкту застосовувати потужні стабілізатори з низькою точністю, а окремі пристрої додатково захищати за допомогою високоточних стабілізаторів або за допомогою блоків безперебійного живлення.

Стабілізатори напуги вибрати та купити >>>

Однофазний або трьохфазний?

Якщо у вас однофазна мережа та немає жодного приладу, який вимагає підключення трьох фаз, то вибір очевидний — це однофазний стабілізатор.

Якщо мережа трьохфазна, очевидно, що при наявності хоча б одного трьохфазного споживача потрібен трьохфазний стабілізатор, але практика показала, що це не так. Набагато дешевше та вигідніше використовувати три однофазних стабілізатори. По-перше, у випадку якщо хоча б на одній з фаз зникне напруга, трьохфазний стабілізатор відімкне все обладнання, у тому числі й однофазне.

Якщо в трьохфазному стабілізаторі вийде з ладу одна з секцій — відключати та везти в ремонт необхідно весь блок. В результаті всі три фази залишаться незахищеними. Набагато простіше замінити один з однофазних стабілізаторів.        Трьохфазний стабілізатор в стійці 

Набагато простіше та дешевше встановити реле відсічки безпосередньо на трьохфазне обладнання. По-друге, ні для кого не є секретом, що будь-яке обладнання може вийти з ладу. Якщо у трьохфазному стабілізаторі вийде з ладу одна із секцій — відключати та везти у ремонт необхідно весь блок. У результаті всі три фази залишаться незахищеними. Набагато простіше замінити один з однофазних стабілізаторів.

Потужність стабілізатора

Для вибору моделі стабілізатора напруги необхідної потужності, потрібно розрахувати сумарну потужність, споживану навантаженням — потужність стабілізатора повинна бути на 30% більше. Також враховуйте плани з придбання — у будинку або офісі можуть з'явитись кондиціонери, бойлери, теплі підлоги, комп'ютери, керовані ворота — якщо передбачається придбання, придбайте стабілізатор напруги з запасом по потужності, не забуваючи про додаткових 30% зверху.

Залежність вихідної потужності від вхідної напруги

Також необхідно звернути увагу на зменшення потужності стабілізатора при падінні напруги у мережі. Наприклад, на стабілізаторі виробник може вказати потужність 10 кВт. Це номінальна потужність — при вхідній напрузі 220 В. Якщо вхідна напруга буде занижена, наприклад 140 В — то вихідна потужність стабілізатора приблизно буде 5.5 кВт. Одні виробники вказують мінімальну потужність, інші — номінальну. Багато виробників при проектуванні стабілізаторів враховують характеристики потужності та у паспорті, або керівництві з експлуатації наводять таблицю залежності вихідної потужності стабілізатора від вхідної напруги.

Потужність, споживану конкретним пристроєм, можна довідатися з паспорта або інструкції з експлуатації. Іноді споживана потужність разом з напругою живлення та частотою мережі вказується на задній стінці приладу або пристрою.

При підрахунку потужності, споживаної пристроєм, слід враховувати так звану повну потужність. Повна потужність — це вся потужність, споживана електроприладом, вона складається з активної потужності та реактивної потужності, у залежності від типу навантаження. Активна потужність завжди вказується у ватах (Вт), повна — у вольт-амперах (ВА). Пристрої — споживачі електроенергії найчастіше мають як активну, так і реактивну складові навантаження.

Пускові струми. Будь-який електродвигун у момент включення споживає енергії у декілька разів більше, ніж у штатному режимі. У випадку, коли до складу обладнання входить електродвигун, який є основним споживачем у цьому пристрої, наприклад: кондиціонер, водяний насос або станція, холодильник, морозильна камера, привід воріт — паспортну потужність цього пристрою необхідно помножити на 3 (три), це дозволить уникнути перевантаження та відімкнення стабілізатора у момент включення пристрою.

Активне навантаження — лампи розжарювання, обігрівачі, електроплити, праски та ін. У цього виду навантаження вся споживана електроенергія перетворюється в інші види енергії (теплову, світлову та ін.). У деяких пристроїв ця складова є основною. Якщо їх зазначена споживана потужність складає 1 кВт, для їх живлення досить стабілізатора потужністю 1 кВА.

Реактивні навантаження. Всі інші. Вони, у свою чергу, поділяються на індуктивні та місткісні. Приклад — пристрої, що містять електродвигун, електронна, побутова техніка. Повна потужність у вольт-амперах та активна потужність у ватах пов'язані між собою коефіцієнтом COS (Fi). На приладах, які мають реактивну складову навантаження, часто вказують їх активну споживану потужність у ватах та COS (Fi). Щоб підрахувати повну потужність у ВА, потрібно активну потужність у Вт розділити на COS (Fi). Якщо коефіцієнт не вказаний у даних, для грубого розрахунку COS (Fi) = 0,7.

Рекомендується купувати стабілізатор з 30-40% запасом від споживаної потужності навантаження. По-перше, ви забезпечите економний режим роботи стабілізатора, тим самим, збільшивши його термін служби, по-друге, створите резерв потужності для підключення нового обладнання, наприклад, ви вирішите встановити кондиціонер, придбати кавоварку або хлібопічку.

Рекомендована модель для невеликого приватного будинку або квартири — стабілізатор напруги NORMA НСН-0222 12000.

Точність стабілізації

Для вибору необхідної точності стабілізації напруги необхідно визначити допустимий розкид напруги для живлення захищеного стабілізатором обладнання. Дізнатися вимоги до параметрів електроживлення можна в інструкції з експлуатації, або у сервісному центрі. Крім цього, необхідно керуватися здоровим глуздом — для захисту дорогої та складної апаратури — варто встановити високоточні стабілізатори з точністю +/- 3В. Для захисту простих та недорогих пристроїв та освітлювальних приладів цілком достатньо стабілізатора з точністю стабілізації +/- 12 В.

Види стабілізаторів

Тиристорні та симісторні стабілізатори

Принцип стабілізації однофазних тиристорних (симісторних) стабілізаторів електричної напруги заснований на автоматичному перемиканні секцій (обмоток) автотрансформатора (або трансформатора) за допомогою силових ключів — тиристорів. Тиристорні стабілізатори широко використовуються з метою забезпечення захисту та стабільної роботи різного обладнання у випадках зміни у широких межах живлючої напруги у мережі. Тиристорні або симісторні стабілізатори розрізняються за кількістю секцій (обмоток). У нашому асортименті є моделі на вісім, дванадцять, шістнадцять та тридцять дві секції або кроків стабілізації.

Тиристорні стабілізатори можуть застосовуватися для електроживлення промислового, офісного, домашнього обладнання, а також для захисту електрообладнання, яке використовується у торгівлі та сільському господарстві.

Основні переваги:

Тиристорні стабілізатори не зможуть захистити від перепадів напруги, які викликаються зварювальними роботами, наприклад, якщо поряд з вашим будинком розташовані СТО або виробництво. При зварювальних роботах зміна напруги відбувається з високою швидкістю та тиристорний стабілізатор не встигає згладжувати ці перепади. Два варіанти вирішення — або перемикання на чисту лінію, або використання інверторного стабілізатора (кондиціонер напруги).

Рекомендована модель стабілізатора для приватного будинку — OPTIMUM+ 12000.

Релейні стабілізатори напруги

Принцип стабілізації релейних стабілізаторів електричної напруги така ж як і у тиристорних стабілізаторах, він полягає в автоматичному перемиканні обмоток (секцій) автотрансформатора або трансформатора за допомогою електромагнітних реле. На відміну від тиристорів реле мають меншу надійність та більш тривалий час перемикання. У нашому асортименті релейні моделі представлені початковим малопотужним рівнем — для захисту окремих пристроїв: комп'ютера, газового котла.

До недоліків пристроїв даного типу належить:

До переваг пристроїв даного типу варто віднести високу точність регулювання.

Латорні електромеханічні стабілізатори напруги.

Стабілізатори напруги електромеханічного типу (їх ще називають сервопривідними або латорними стабілізаторами) являють собою систему з використанням електродвигуна, автотрансформатора та системи керування двигуном. Такі стабілізатори дозволяють безперервно та плавно регулювати вихідну напругу. Форма напруги на виході стабілізатора не змінюється. Це дозволяє підключати прилади, у складі яких є електродвигуни.

Стабілізатори напруги електромеханічні використовуються з метою забезпечення захисту та стабільної роботи різного обладнання у випадках зміни у широких межах (150-250 В) живлючої напруги у мережі. Стабілізатори можуть застосовуватися для електроживлення промислового, офісного, шкільного, домашнього обладнання, а також обладнання для торгівлі, сільського господарства, бойлерів та автоматики котлів опалення.

Основні переваги:

До основних недоліків стабілізаторів такого типу можна віднести їх підвищену гучність при роботі та потреба у постійному технічному, профілактичному обслуговуванні.

Основу схеми складає автотрансформатор, намотаний на тороїдальний феромагнітний сердечник, який компенсує зміну вхідної напруги шляхом збільшення або зменшення коефіцієнта трансформації.

Блок керування та захисту A1 служить для контролю вхідної та вихідної напруги та формування імпульсу що керує для роботи серводвигуна постійного струму, який переміщає щітковий контакт по обмотках автотрансформатора, змінюючи його основні характеристики, тим самим, підтримуючи вихідну напругу на рівні 220 В. Блок A1 контролює критичні значення напруги, струму та температури щіткового контакту та при необхідності відмикає навантаження від мережі.

Інверторні стабілізатори напруги

Два види

Стабілізатори різних марок та виробників

Зараз на ринку пропонують велику кількість стабілізаторів: від різних виробників, як дуже дорогі, так і дуже дешеві. Для вибору слід уточнити декілька моментів.

Ми відібрали для свого асортименту найбільш популярні та якісні моделі, що відповідають різноманітним технічним та ціновим вимогам. Вся продукція сертифікована, пройшла передпродажну підготовку та забезпечена гарантійним, післягарантійним обслуговуванням. У нашому асортименті представлені стабілізатори напруги наступних виробників: Укртехнологія (Україна), Phantom (Україна), Елекс (Україна).

Купити стабілізатори напруги

Для остаточного вибору стабілізатора напруги вам краще проконсультуватися у фахівців нашої компанії. Ми з задоволенням дамо вам кваліфіковані індивідуальні рекомендації.

Телефонуйте: 095 470-65-11; 067 384-69-83.

Задати питання

Що ще почитати по темі

Товари

Telegram Vostok.UA Viber Vostok.UA